1 MARCA-  pamiętamy

Obchodzony w całym kraju 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  jest stałym  elementem  również w  kalendarzu naszej szkoły. Tego dnia klasy ósme  uczestniczyły w projekcji  filmu o sanitariuszce piątej  Wileńskiej Brygady AK – Ince  – Danucie Siedzikównej, tej,   która „zachowała się jak trzeba”, i mimo brutalnego śledztwa nie wydała nikogo … Skazana na  śmierć, w chwili egzekucji zdążyła jeszcze krzyknąć: „Niech żyje Polska”   Ten przejmujący filmowy dokument wywarł na oglądających duże wrażenie.

W młodszych klasach na lekcjach wychowawczych  uczniowie  obejrzeli inne krótkie filmy przybliżające  historię powstania antykomunistycznego w Polsce po II wojnie światowej i  poznali   niektórych  wielkich bohaterów  tamtych lat – Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego Zygmunta Szyndzielarza… W holu szkoły –  zarówno  społeczność  naszej szkoły jak i odwiedzający nas  rodzice z zainteresowaniem  zapoznają się z krótką wystawą  z okazji  Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tutaj szczególnie przemawiają do odbiorców fragmenty grypsów – listów pisanych z więzienia przez  płk. Łukasza Cieplińskiego, pseudonim Pług.  Oczekując na wykonanie wyroku śmierci  żegnał się w nich  z ukochaną żoną i synkiem oraz umiłowaną ojczyzną. Można też przeczytać   kilka listów, jakie pisały polskie dzieci do towarzysza Bieruta. Prosiły w nich o ułaskawienie przebywających w więzieniach i  często skazanych na śmierć  tatusiów… Żadna z tych dziecięcych próśb nie została wysłuchana.

Ci bohaterowie walczyli i ginęli dla Polski. Dla nas.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

GALERIA