Wycieczka klas IIIa, IIIb i IIIc do Bochni

19 lutego 2020 r. uczniowie klas III a, III b i III c wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na wycieczkę do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Wyruszyliśmy autokarem o godz. 8:10. Po ponad godzinie byliśmy już na miejscu, tam czekali na nas przewodnicy. Zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię szybem Sutoris. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Największym hitem całej wycieczki okazała się podróż podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci.
Pobyt w kopalni okazał się dla uczniów niezwykłą przygodą ale też interesującą lekcją. Był to dla nich dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia z żalem opuszczali teren kopalni, by udać się w drogę powrotną do domu.

Małgorzata Lulek
Izabela Staroń
Krystyna Lulek