Nowi czytelnicy w naszej bibliotece

30.01.2018r. pierwszoklasiści wraz z wychowawczyniami przybyli do biblioteki na uroczystość pasowania na czytelników biblioteki szkolnej. Na to spotkanie przybyła również pani dyrektor Anna Górska i pani wicedyrektor Stanisława Łabuz.

Uczniowie zastali w bibliotece śpiące krasnoludki – Gapcia, Wesołka i Nieśmiałka. Bajkowi bohaterowie  po przebudzeniu byli zaskoczeni obecnością  dzieci. Krasnoludki powitały małych gości i zaprosiły do biblioteki także swego przyjaciela – Ali Babę, który wyszedł z sezamu, aby przekazać znaną mądrość, że nie bogactwo przynosi szczęście, ale przyjaciele, których się ma wokół siebie. Ali Baba zachęcał pierwszoklasistów do czytania książek. Kolejnymi postaciami, które przybyły na spotkanie z dziećmi, były postacie z różnych bajek: Kot w butach, Kopciuszek, Złotowłosa, Czerwony Kapturek, Wilk, Jaś i Małgosia, Brzydkie Kaczątko, Smok wawelski, Dziewczynka z  zapałkami, Syrenka, Czarownica, Śnieżka, Calineczka. Zadaniem dzieci było odgadnąć, co za postać pojawiła się na scenie – okazało się, że przyszli czytelnicy z łatwością udzielali prawidłowych odpowiedzi. Następnie uczennice z  klasy Va wyrecytowały znane utwory Jana Brzechwy „Skarżypytę”, „Samochwałę” i utwór Juliana Tuwima „Zosię Samosię”. W dalszej części spotkania zostały podane zasady, jak należy szanować książki, aby mogły służyć wielu czytelnikom. Po tym pouczeniu pierwszoklasiści złożyli przysięgę i zostali pasowani na czytelników biblioteki. Każdy uczeń na pamiątkę spotkania otrzymał zakładkę.

Na zakończenie nowi czytelnicy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy  przy dźwiękach piosenki „Cała Polska czyta dzieciom”. Bibliotekę uczniowie opuścili z pierwszą wypożyczoną książką w ręku.

Słowa pochwały należą się niewątpliwie naszym szkolnym aktorom z klasy Va – Ani Kuci, Emilce Łabuz, Ani Majewskiej, Gosi Michalak i Kamilowi Niedośpiałowi, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

Krystyna Wiewiórka