Jak przygoda, to tylko w Warszawie!

Corocznym zwyczajem  uczniowie  klas III Gimnazjum ZSM Nr 1  w Mszanie Dolnej wraz  z opiekunami  udali się na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Dnia 15.05.2017r. o godzinie 5.00  rozpoczęła się  nasza przygoda…

Pierwsze kroki młodzież naszego gimnazjum skierowała do Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum będące  hołdem złożonym walczącym  i poległym powstańcom. Charyzmatyczny przewodnik przybliżył realia wojennej Polski, nakreślił sytuację międzynarodową, a także przedstawił walkę Warszawy i zniszczenie miasta po kapitulacji. Uczniowie  obejrzeli trójwymiarowy film „Miasto ruin”, który pokazał grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej. Następnie nasi gimnazjaliści udali się do budynków Sejmu, gdzie mieli okazję zwiedzić, także z pomocą przewodnika, m.in. galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salę Kolumnową i Korytarz Marszałkowski.

Drugiego dnia  Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy  od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Po opuszczeniu zamku poszliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, następnie na Rynek Starego Miasta w centrum którego stoi   pomnik Warszawskiej Syrenki. Mieliśmy także  okazję zobaczyć zmianę warty  na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku. Ostatnim odwiedzonym miejscem tego dnia był Cmentarz  na  Powązkach. Jest to wyjątkowe miejsce. Spacerując Aleją Zasłużonych zwróciliśmy uwagę na nagrobki znanych osób(sportowców, polityków ,aktorów, piosenkarzy ). Spoczywa tam  także  Aleksander Kamiński – autor książki „Kamienie na szaniec” oraz jej główni bohaterowie: Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski) i Zośka (Tadeusz Zawadzki), których pamięć uczciliśmy chwilą ciszy. Na koniec chwila zadumy przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Ostatniego dnia pojechaliśmy  do Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.  Pobyt w stolicy zakończyliśmy w  ważnym  dla  wielu uczestników wycieczki obiekcie – Stadionie Narodowym. Są wśród naszych uczniów  kibice  piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Obejrzeliśmy  strefę zawodniczą, zakamarki piłkarskiej szatni, płytę boiska oraz  można było wystąpić w roli piłkarzy w pomeczowej sali konferencyjnej.

Pogodę mieliśmy wyśmienitą, miejsce noclegowe i wyżywienie doskonałe . Młodzież pomimo zmęczenia wieczorami uczestniczyła w integracyjnych dyskotekach, ognisku, grach sportowych albo relaksowała się na huśtawkach J Uczniowie „spisali się na medal”, kultura ,wiedza, koleżeństwo i uprzejmość –wycieczka bardzo udana!

Opieka: Bijatowska Marta, Figura Monika , Kołodziej Irena

Więcej fotek po kliknięciu na zdjęcie.