Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
POWRÓT NIEZŁOMNYCH
„Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności.
Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to tylko dlatego, że chcemy właśnie żyć,
ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej ojczyźnie”
Kpt. Zdzisław Broński „Uskok”
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz pierwszy w ZSM nr 1 w Mszanie Dolnej zorganizowane zostały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W przeddzień święta obchodzonego w naszym kraju 1 marca, wszystkie klasy gimnazjalne uczestniczyły w specjalnej lekcji historii. Uczniowie w skupieniu wysłuchali prelekcji pt. „Polskie powojenne podziemie niepodległościowe”, którą wygłosił zaproszony gość – dr Dariusz Gorajczyk z krakowskiego oddziału IPN oraz zapoznali się z przygotowaną przez samorząd wystawą okolicznościową pt. „Czas Niezłomnych”. Wystawa – którą obecnie szkoła może udostępniać zainteresowanym do wypożyczenia- prezentowana była w szkole do 3 marca także dla rodziców i innych gości oraz omawiana na wybranych lekcjach.
Niektórzy z uczniów w taki sposób poszerzyli swoje wiadomości , a niektórzy po raz pierwszy zapoznali się z faktami dotyczącymi powstania podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, powodów i celu walki , trudów życia partyzanckiego. Usłyszeli o okrutnej eliminacji Niezłomnych przez komunistów i sposobach skazywania ich na wieczną niepamięć.
Zapora, Łupaszka, Inka, Zapora, Bartek Orlik i inni – choć mieli zostać wyklęci z historii i pamięci – powracają. Dzieje się tak, choć wciąż są czynni ludzie, którym trudno przyznać, że Wyklęci walczyli o Polskę nie wchodząc w żadne układy z komunistycznymi okupantami, że to piękna, wyrazista tradycja i szlachetne postacie. Dziś do grona tych, co pragną poznawać skrywane dotąd karty naszej trudnej historii dołącza mszańska „ Jedynka”. To nasze pragnienie, ale i obowiązek. Powinność wynikająca także z faktu, że naszym patronem jest ten, co ukochał tę ziemię i który kochać jej uczył i uczy po dziś dzień – Henryk Sienkiewicz. Jak nadmienił nasz prelegent pan dr Dariusz Gorajczyk, – na powieściach Sienkiewicza wychowało się pokolenie Żołnierzy Niezłomnych. Wzory szlachetności, polskiego ducha, oddania ojczyźnie po największą ofiarę czerpali Wyklęci właśnie od Sienkiewiczowskich bohaterów.
Dziś młodzi przejąć mają tę tradycję. Jak testament …
mgr Irena Kołodziej