„Wśród pienińskich atrakcji”

W ubiegły wtorek, dnia 18 października 2016 roku klasy pierwsze gimnazjum pod opieką nauczycieli Katarzyny Kubowicz, Marii Zielińskiej, Moniki Figury i Sylwii Puch wybrały się na wycieczkę w Pieniny.

Program wycieczki był dosyć napięty i pełen ciekawych atrakcji. Zaczęliśmy dosyć szumnie od spływu po rzece Dunajec. Wyruszyliśmy z miejscowości Sromowce i przez dwie godziny mieliśmy okazje oglądać przepiękne widoki, poznać historię regionu, tamtejszą florę i faunę (kilka okazów obdarzyło nas szczególna sympatią – grupa kaczek „eskortowała” naszą podróż). Po dopłynięciu do Szczawnicy pełni wrażeń udaliśmy się do Jaworek. Tam mogliśmy w góralskiej chacie rozgrzać się przy herbacie i przygotować do wędrówki Wąwozem Homole.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Niedzicy – wszyscy chętnie wysłuchali historii tego miejsca, zwłaszcza legendy o mściwej Brunhildzie. Z tarasu widokowego i zapory można było podziwiać Jezioro Czorsztyńskie i góry. Ostatnim etapem wyprawy było zwiedzanie kościółka w Dębnie Podhalańskim – miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek zawiera oryginalną 500-letnią polichromię i jedne z najpiękniej grających cymbałów.

Mając w pamięci pogodę z ostatnich dwóch tygodni, przed wyjazdem trochę drżeliśmy, ale los okazał się dla nas łaskawy i nawet dosyć często uśmiechało się do nas słońce. Widocznie uczestnicy zasłużyli na taką pogodę ;). Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy pod wieczór do Mszany Dolnej.

Katarzyna Kubowicz