Z Sienkiewiczem na Czarny Ląd

7 czerwca 2016 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli Katarzyny Panek i Katarzyny Kubowicz przygotowali dla uczniów szkół podstawowych podróż  na kontynent afrykański.

Sala gimnastyczna przypominała dżunglę, pełną egzotycznych roślin i dzikich zwierząt. Nad zebranymi rozpościerał skrzydła trzymetrowy orzeł – latawiec  (dzieło Jakuba Świerka – ucznia klasy Vb). Przy wejściu na salę można usłyszeć odgłosy ptaków. W tej scenerii piątoklasiści postanowili zmierzyć się ze sobą w czterech konkurencjach. Najpierw odegrali scenki z powieści W pustyni i puszczy. Następnie dwie drużyny rywalizowały ze sobą z zakresu znajomości lektury. Dobre odpowiedzi umożliwiały im zaliczanie kolejnych etapów na trasie podróży Stasia i Nel. Ci, którzy na specjalnie przygotowanej mapie Afryki pierwsi dotarli do wybrzeży Oceanu Indyjskiego – zwyciężyli. Po budzącym emocje nawet wśród publiczności konkursie uczniowie przy utworze Rzeka marzeń Bajmu zaprezentowali wykonane przez siebie latawce. Na sam koniec klasy przedstawiły taniec zainspirowany Czarnym Lądem. Mogliśmy podziwiać czarnych wojowników i murzyńskie piękności w tradycyjnych strojach. Ta atrakcja najbardziej przypadła publiczności do gustu.

Turniej wygrała klasa Vb, ale uczniowie klasy Va okazali się godnymi przeciwnikami i deptali im cały czas po piętach. Największą satysfakcją dla uczestników była wspaniała zabawa i zapewnienie jej swoim koleżankom i kolegom z pozostałych klas. Nas, polonistów cieszy fakt, że powieść, która ma ponad sto lat jest dla młodych czytelników nadal żywa, a nasz Patron za jej pośrednictwem może ich zaprosić na podróż życia. W przyszłym roku „organizujemy” wyprawę do średniowiecznej Polski …J

Katarzyna Kubowicz, Katarzyna Panek

 Fotogaleria