• Dzień Pluszowego Misia w Oddziale Przedszkolnym

  Poniedziałek 25-go listopada z pewnością wyjątkowo zapisze się w pamięci przedszkolaków naszej „Jedynki”. Każde dziecko przyniosło do szkoły swojego pluszowego przyjaciela, aby celebrować jego święto oraz dowiedzieć się o nim różnych ciekawostek. Misie wszelkich kolorów i rozmiarów – od kilkucentymetrowych maskotek po przytulanki wzrostu sześciolatka – wypełniły naszą salę. Tego dnia pluszaki nie pozostawały bezczynne, lecz razem z dziećmi wzięły udział w porannych ćwiczeniach. Następnie przedszkolaki poznawały niedźwiadki występujące w przyrodzie, takie jak panda, niedźwiedź polarny, brunatny, czy też grizzly. Z okazji tego święta odwiedziła nas pani Krystyna Wiewiórka – bibliotekarka szkolna, która przygotowała dla dzieci zagadki rysunkowe z bohaterami baśni, bajek oraz filmów. Następnie pani Krysia zapoznała przedszkolaków z historią pluszowego misia oraz przeczytała pierwsze rozdziały z książki Czesława Janczarskiego. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały Przygód misia Uszatka wraz ze swoimi pluszakami. Potem przedszkolaki miały okazję, aby spróbować przysmaku niedźwiedzia brunatnego – miodów kwiatowego i spadziowego. Zwieńczeniem tego dnia pełnego wrażeń były zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały postać misia z papierowych kółek techniką origami. Teraz piękne prace wiszą na naszej wystawie i przypominają wszystkim o Dniu Pluszowego Misia.

  Maria Szczypka

   

 • Listopad w Samorządzie Uczniowskim

  Listopad to czas dużej aktywności Samorządu Uczniowskiego.

  Początek miesiąca to czas zadumy i refleksji, czas wspominania tych, których już z nami nie ma. Zgodnie z wieloletnią tradycją przedstawiciele Jedynki odwiedzają groby osób związanych z naszą szkołą- nauczycieli, pracowników administracyjnych, kolegów. Pamiętamy również o ludziach ważnych dla całej społeczności Mszany Dolnej, także tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Zapalamy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. W tym roku nasza akcja wpisała się w ogólnopolską inicjatywę „Szkoła pamięta” ogłoszoną przez Ministra Edukacji Narodowej w celu uwrażliwienia młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci.

  Samorząd Uczniowski włączył się również w obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane w naszej szkole. Jak co roku nasi przedstawiciele przygotowali i rozdali uczniom i nauczycielom flagi.

  Listopad w naszej szkole to także czas przygotowań do akcji Szlachetna Paczka. W tym roku pozyskaliśmy fundusze w czasie kwestowania podczas spotkań z Rodzicami oraz kiermaszu ciast (1025 zł)Przekazaliśmy także kwotę 500 zł., którą uzyskaliśmy w czasie październikowej zbiórki w klasach.

  Bardzo dziękujemy za Waszą hojność.

 • Wycieczka kl. VII do Krakowa

  15 listopada 2019 r. uczniowie klas VII, wraz z wychowawcami, wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Spotkanie z kulturą rozpoczęli od zwiedzania Galerii Sztuki Polskiej XIX w.w Sukiennicach. Wystawa bardzo podobała się uczniom, wzbogacona została krótką prelekcją Pani Małgorzaty Kołodziejskiej.  

  Następnie uczniowie udali się do Teatru Współczesnego, aby obejrzeć spektakl pt. Szatan z siódmej klasy. Przedstawienie zainspirowane powieścią Kornela Makuszyńskiego bardzo podobało się młodzieży, a główny bohater – Adam Cisowski, który rozwiązał zagadkę z czasów wojen napoleońskich, wzbudził w nich wielki podziw. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych, w czasie których poznali kulisy pracy aktorów, a także sami mogli spróbować swoich sił na scenie. Okazała się, że w wielu drzemie talent aktorski, który, mamy nadzieję, uczniowie będą w przyszłości rozwijać.

  Był też czas na wspólny posiłek, w czasie którego uczniowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Zmęczeni, ale ubogaceni kulturowo, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły. 

  Organizatorzy

  Małgorzata Kołodziejska

  Monika Jurczak-Ślaga

 • Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów

  Jak co roku pierwszoklasiści z niecierpliwością oczekiwali na uroczyste przyjęcie ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej  Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Mszanie Dolnej.  Na tę wyjątkową uroczystość przygotowali specjalny program słowno- muzyczny, prezentacje wiedzy i posiadanych  już umiejętności, oraz układy taneczne do melodii krakowiaka i piosenek dyskotekowych. Uroczystość  „Pasowania na uczniów” miała miejsce w piątek  – 8-go listopada  2019r. w sali gimnastycznej.  Przy udziale licznie zgromadzonych gości: rodziców, dyrekcji szkoły, oraz pani wizytator Małgorzaty Lenartowicz nasi mali uczniowie zdali wzorowo  swój pierwszy szkolny egzamin i po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły zostali oficjalnie przyjęci przez panią dyrektor Annę Górską do grona uczniów. Otrzymali też pamiątkowe dyplomy, książki, legitymacje szkolne oraz słodką niespodziankę przygotowaną przez rodziców. Ten dzień na pewno na zawsze pozostanie w ich pamięci! Życzymy im wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu pasji i zainteresowań, niech będą chlubą naszej szkoły. Dziękujemy rodzicom i wszystkim osobom za okazaną pomoc i udział w tej  wspaniałej uroczystości.

                                                                                                      J.Strama -Morawska , G. Staroń, M. Nawieśniak