• Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej „100 lat niepodległej”

  Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole został zorganizowany Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej.
  W konkursie wzięło udział 41 uczniów naszej szkoły. W Jury konkursu zasiadali: Dyrektor Szkoły p. Anna Górska, nauczyciel historii p. Małgorzata Kołodziejska, katecheta
  ks. Szymon Wykupil, nauczyciel muzyki p. Mariusz Klimek. Uczestnicy konkursu zaprezentowali  wysoki poziom wokalny i zostali  entuzjastycznie przyjęci przez widownię. Wyniki konkursu zostaną przedstawione 9.11.2018r. podczas uroczystego apelu. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

  Mariusz Klimek

 • Lekcja przyrody w lesie

  Pani od biologii Agata Górska i wychowawca klasy 4c pani Dorota Wańczyk wraz z uczniami uczestniczyli w lekcji edukacyjnej której celem było praktyczne zapoznanie z głównymi gatunkami lasotwórczymi, uświadomienie złożoności i wzajemnych powiązań organizmów w ekosystemie leśnym. Lekcja była przeprowadzona w Bazie Szkoleniowo- Wypoczynkowej ,,INKA” Zadaniem uczniów było stworzenie Kuferka Leśnych Skarbów, do których uczniowie zbierali liście, trawy, szyszki, nasiona, spróchniałe kawałki kory itp.

  Pani Agata w ciekawy sposób opowiadała o zmianach zachodzących w lesie o każdej porze roku. Uświadomiła uczniom, jaką ważną rolę pełnią leśnicy, tworząc nowe pokolenia lasu. Dzieci uczyły się rozpoznawać gatunki drzew, wypełniając kartę pracy. Poruszony został też temat ochrony lasów przed szkodnikami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji, czego przykładem mogły być kuferki pełne leśnych skarbów.

  Po powrocie do ośrodka nastąpiła część rekreacyjna – pieczenie kiełbasek, zabawa na huśtawkach, zjeżdżalniach, gra w piłkę. Pełni wrażeń, z radością i ze śpiewem powróciliśmy do domów.

 • Z wizytą w izbie regionalnej

  5 października 2018r. uczniowie klasy IVc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej wraz z wychowawczynią panią Dorotą Wańczyk odwiedzili Izbę Regionalną mieszczącą się przy ulicy J. Piłsudskiego. Pani Teofila Latoś – prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej oprowadziła czwartoklasistów po placówce i ciekawie opowiedziała o zgromadzonych tam eksponatach i zwyczajach z nimi związanych. Uczniowie mogli zobaczyć dawne przedmioty codziennego użytku, ozdoby, stroje zagórzańskie. Na spotkaniu dzieci miały okazję dowiedzieć się jak wyglądało kiedyś życie na wsi, jakim sprzętem posługiwali  się nasi przodkowie podczas prac wykonywanych w gospodarstwie.

  W drugiej części spotkania uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego wykonania kwiatów z bibuły. Pani Teofila Latoś zwróciła uwagę na to, że dawniej bibułowe kwiaty mocowano do świętych obrazów wiszących w domach, ozdabiano nimi również wieńce przeznaczone na groby bliskich. Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach. Gotowe kwiaty w różnych kształtach i kolorach można było podziwiać w flakonach, które przyozdobiły stół Izby.

  Takie ciekawe spotkanie nie tylko poszerzyło wiedzę o naszej małej ojczyźnie, ale też uczy szacunku do przeszłości.

  Krystyna Wiewiórka

   

   

 • Wycieczka na Wawel klas szóstych

  Z samego rana, pełni zapału i radości, wyruszyliśmy do kina. Film był interesujący i pouczający – w zabawny sposób poznaliśmy życie społeczności Yeti. Następnie wyruszyliśmy na Wawel, gdzie pierwszym punktem zwiedzania były Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zobaczyliśmy jak żyli królowie, a dzięki przewodnikom, poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o zamku. Wszyscy aktywnie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu – zadawaliśmy pytania i dzieliliśmy się swoją wiedzą zdobytą na lekcjach historii. Największe wrażenie zrobiły na nas arrasy wykonane z bardzo cienkich złotych nici.

  Po obejrzeniu komnat, udaliśmy się do Smoczej Jamy – był to też ostatni punkt naszej wycieczki na Wawelu. Po zejściu krętymi mrocznymi schodami weszliśmy do jamy, a z niej wprost pod zionącego ogniem smoka.

  Wycieczka była udana. Panie przewodniczki pochwaliły nasze grupy za znajomość historii i aktywne uczestnictwo w zwiedzaniu. Ta wycieczka długo pozostanie w naszej pamięci!

  Klasa VIa i VIb wraz z wychowawcami: Moniką Jurczak-Ślagą i Małgorzatą Kołodziejską.