Jedynka po raz ósmy numerem 1 w powiecie

Mija 12 lat od kiedy na szczeblu powiatowym wprowadzone zostało „Współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży szkolnej” (ranking szkół). W tym roku nasza szkoła wygrywa go po raz ósmy (https://www.mos.limanowa.pl/pdf/kom/1920/punktacja-id-19-20.pdf ). Warto więc po krótce przypomnieć najważniejsze osiągnięcia sportowe uczniów w tym roku szkolnym.

We wrześniu podczas Mistrzostw Powiatu Limanowskiego w Zalesiu w kategorii wiekowej – Igrzyska Dzieci (kl. I-VI), zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajmują miejsca pierwsze (drużynowo). Dziewczęta w kategorii Igrzysk Młodzież Szkolnej (kl. VII-VIII) również zwyciężają. Indywidualnie tytuł mistrzowski przypada Bartoszowi Nalepie, drugie miejsce zajęła Aleksandra Cyrwus a trzecie Anna Gaweł. W sumie ośmioro uczniów znalazło się na podium.

We wrześniowych zawodach lekkoatletycznych w Nowym Targu czterech uczniów oraz dwie sztafety stały na podium a Kamil Spórna zajął trzecie miejsce w biegu na 300m.

1.10.2019r. w Limanowej corocznie odbywają się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe i tutaj dziewczęta (IMS) zdobywają tytuł wicemistrzowski. 16 października chłopcy (IMS) w „halówce” zakończyli rywalizację na trzecim miejscu a dzień później dziewczęta (ID) również zdobyły brązowe medale w tej dyscyplinie sportowej. 18.10.2019r. w naszej szkole rozgrywane zostały Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w Szachach. Mieszana reprezentacja (dziewczęta + chłopcy) kończy zawody na trzecim miejscu.

5 listopada po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce 3×3. Reprezentacje dziewcząt i chłopców naszej szkoły zdobywają tytuły wicemistrzowskie.

Już w tradycje weszła organizacja w naszej hali sportowej Powiatowego Turnieju Gier i Zabaw „Mały Mistrz”, w którym uczniowie klas I-III rywalizowali w 12 konkurencjach. Maluchy zajęły wysokie trzecie miejsce. Warto nadmienić, że jesteśmy również organizatorem tej imprezy na poziomie województwa.

Mimo, że nie posiadamy w mieście pełnowymiarowego basenu to nie brakuje uczniów, którzy trenują w innych miejscowościach (Limanowa, Myślenice,…) i osiągają wspaniałe wyniki. Wyniki porównywalne z najlepszymi w województwie. Powiatowe zawody w pływaniu odbyły się w Limanowej 5 grudnia ubiegłego roku. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Zofia Jania, Michał Łopata oraz Wiktor Aksamit. Mamy dwie wicemistrzowskie sztafety (6x25m i 6x50m). Dorota Walancik i Antoni Piecyk zajmują miejsca trzecie. W sumie 11 uczniów staje na podium. Byliśmy jedną z najliczniejszych reprezentacji w powiecie. Na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Pływaniu Michał Łopata  zostaje wicemistrzem województwa. To jego wielki sukces, chluba dla rodziców i szkoły.

W lutym odbywają się Mistrzostwa Powiatu Limanowskiego w Narciarstwie Alpejskim. Startowało 43 uczniów naszej szkoły. II miejsce zajęła Amelia Antosz, także II miejsce dla Mateusza Dziedziny oraz II miejsce w punktacji drużynowej chłopców. W rywalizacji zapisali się również Małgorzata Sobuń trzecia zawodniczka w powiecie oraz Jan Gocał, który zajął piąte miejsce.

Zwieńczeniem tegorocznej rywalizacji sportowej młodzieży był występ na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Narciarstwie Alpejskim w Kluszkowcach, gdzie 16 miejsce zajął Mateusz Dziedzina a na 26 uplasowała się Amelia Antosz.

Nastał czas epidemii, zdalnego nauczania,  ale mimo tego postanowiliśmy kontynuować różne formy aktywności wśród uczniów. Pomysłodawcą e-zawodów „Domowy Mały Mistrz” był p. Feliks Piwowar. Szybko włączyłem się w realizację tego pomysłu i udało się nam przygotować dwa etapy powiatowe a także wojewódzki.  Zawody polegały na zrobieniu krótkiego filmiku (30s), na którym uczniowie prezentowali swoją aktywność fizyczną a w etapie drugim ulubioną dyscyplinę sportową i możliwości ich realizacji w tym trudnym okresie. Nasza szkoła zwyciężyła (największa ilość filmów) zarówno w etapie pierwszym, drugim a także wojewódzkim.

Linki do poszczególnych etapów zamieszczone są na: http://sp1mszanawf.cba.pl/

Reasumując należy stwierdzić, że w roku szkolnym 2019/20 Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Dolnej wzięła udział w 26 zawodach sportowych (45 konkurencjach) na szczeblu miasta, powiatu i województwa. 7 krotnie zdobywaliśmy tytuły mistrzowskie, 10 krotnie wicemistrzowskie i 9 razy miejsca trzecie. To pozwala nam w dalszym ciągu wieść prym wśród szkół na terenie powiatu.

W corocznym rankingu na najlepszego sportowca, który organizuję od kilku lat w szkole, pierwsze miejsce zajął Mateusz Dziedzina, drugie Mikołaj Piecyk a trzecie Bartosz Nalepa.

Wszelkie informacje na temat osiągnięć uczniów w „mszańskiej jedynce” można znaleźć na:

http://sp1mszanawf.cba.pl/

Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwój sportu szkolnego w naszej szkole a uczniom – zawodnikom przekazać wielkie gratulacje.

 

                                                                                                                                             Red. Zbigniew Stachura