Apel z okazji 100 –lecia odzyskania niepodległości

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości
ani prawa do przyszłości”.

 Józef Piłsudski

100 LAT WOLNOŚCI

9 listopada wszyscy  uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na uroczystym apelu z okazji 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademię przygotowali uczniowie z klas piątych. Podczas apelu nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz wspaniałej gry aktorskiej. Atmosfera dumy i powagi była  bardzo mocno odczuwalna w tym dniu. Uczniowie poprzez swój strój oraz postawę udowodnili nie tylko swoją dojrzałość, ale również to, że zasługują na miano prawdziwych patriotów.

Nasza szkoła podjęła także wiele innych działań mających na celu upamiętnienie tego ważnego wydarzenia. Jednym z nich było zorganizowanie Szkolnego Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym wzięło udział 41 uczniów. Podczas apelu pani dyrektor Anna Górska wraz z organizatorem konkursu panem Mariuszem Klimkiem wręczyli nagrody zwycięzcom.

I miejsce zajęli uczniowie klasy VIII b – Kaja Kolarska, Kinga Kania, Ewa Kornaś, Diana Sadło i Kamil Sobuń.

 II miejsce zajęli przedstawiciele klasy III a gimnazjum – Zuzanna Wietrzyk, Aleksandra Żurek i Nikodem Nawara.

III miejsce zajął uczeń klasy V a – Jakub Gocał.

 

Uczniowie zachwycili publiczność swoimi występami. Słuchając pięknych interpretacji muzycznych dało się odczuć, że Ojczyzna jest bliska ich sercom.  Jeszcze raz gratulujemy im wspaniałych wstępów.

Aby podkreślić rangę tego ważnego wydarzenia nasza szkoła włączyła się również w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas apelu o godz. 11.11 tak, jak w ponad 16 tysiącach przedszkoli, szkół i placówek oświatowych został wyśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”.

Wszystkie te działania miały na celu wszczepić w młode serca umiłowanie do własnego kraju. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu wszyscy uczniowie, także ci najmłodsi, mieli okazję uświadomić sobie, że nasza historia, chociaż nie zawsze łatwa, jest powodem do dumy,  a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi  symbolami naszej polskości, które  świadczą o poczuciu  tożsamości i miłości do Ojczyzny.

Dziękujemy wszystkim gościom przybyłym na uroczystość: rodzicom, nauczycielom oraz uczniom. To dzięki Wam, Waszej postawie oraz  pomocy w organizacji tego wydarzenia, mogliśmy w tak doniosły sposób uczcić to, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju.