Wycieczka kl. II do Zubrzycy Górnej

21 maja klasy II wybrały sie na wycieczkę do Zubrzycy Górnej do Orawskiego Parku Etnograficznego. Zwiedziliśmy orawskie chałupy i zagrody, oddalone o ok. 10 min. piechotą od wejścia do skansenu, bez wygód i wynalazków współczesności, wyposażonych w sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu – dzięki zwiedzającym oraz zajęciom, które się tam odbywają, teraz ożywają na nowo śmiechem, śpiewem i pracą, a czasem tańcem przebywających w nich młodszych i starszych uczestników – jednakowo zafascynowanych przeszłością.
Większość dzieci brała udział w zajeciach “Od ziarna do chleba”. Dawna Orawa, to czarny chleb i moskol wypiekany przez każdą gospodynię. W trakcie zajęć dzieci młócily zboże cepami, czyscily ziarno na przetakach, mielily je na żarnach, a następnie zarabialy ciasto i formowaly moskole, które następnie piekly się na blasze. Uczylismy się więc jak samodzielnie przyrządzić najprostszy orawski posiłek, który następnie moglismy zabrać ze sobą lub spożyć wraz z przygotowaną kawą zbożową. Pani edukatorka opowiadala nam zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. 
Pozostałe dzieci uczestniczyly w warsztatach malowania na szkle. Zajęcia odbywaly się w Czarnej Karczmie i prowadzone byly przez artystę – malarza Stanisława Wyrtla. Tematem tych zajęć bylo poznanie historii malarstwa na szkle, jego tradycji, a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania. Biorąc aktywny udział w tych zajęciach uczestnicy pod kierunkiem artysty samodzielnie malowali obraz na szkle, zachowując tradycyjne reguły powstania takiego obrazu, a on sam oprawiony w drewnianą ramę stanowi wspaniałą pamiątkę z pobytu w skansenie. Pogoda dopisala, wróciliśmy zmęczeni ale z uśmiechem na twarzach.

Małgorzata Lulek