Tuwim – znany i lubiany

17  listopada dzieci z zaprzyjaźnionych z naszą biblioteką przedszkoli obejrzały przedstawienie pt. „Tuwim – znany i lubiany”.  Na widowni nie zabrakło także  uczniów z oddziałów zerowych oraz z klas I,II,III wraz z wychowawcami . Koło Przyjaciół Biblioteki po raz drugi sięgnęło po utwory tego znanego nam wszystkim poety. W minionym roku szkolnym był to wiersz pt. „Rzepka”. Tym razem do inscenizacji wybraliśmy najbardziej znane utwory tego poety, takie jak: „Lokomotywa”, „Spóźniony słowik”,  „Okulary”, „Zosia- Samosia”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Gorące mleko”. Wymienione utwory pełne są poczucia humoru, ukazują optymizm życia codziennego.

W czasie przedstawienia sala gimnastyczna zamieniła się w miasto Łódź, do którego Tuwim przyjechał lokomotywą, aby jak zwykle  w miłej dzielnicy usiąść na swojej ulubionej ławeczce. Poeta został zaproszony przez uczennicę do wysłuchania swoich wierszy we współczesnej odsłonie. Tak więc na scenie pojawili się: Słowik z panią Słowikową, Grześ z ciocią, pan Hilary, Zosia – Samosia, wyrecytowany został również tekst pod tytułem „Gorące mleko”. Na zakończenie przedstawienia uczniowie podziękowali poecie za wszystkie wiersze, które napisał i za uśmiech, jaki wywołały na ich twarzach . „A poeta usiadł wygodnie w ostatnim wagonie przy samym oknie. Do widzenia, panie Tuwimie niech pan znów kiedyś do nas wpadnie”.

Występ szkolnych aktorów został nagrodzony gromkimi brawami przez widownię, co było najlepszym dowodem uznania  dla ich pracy. Po raz kolejny potwierdziło się też, że utwory Juliana Tuwima mają wymiar ponadczasowy, więc  jeszcze pewnie kiedyś do nich powrócimy…

                                                                                                                  Krystyna Wiewiórka