Podsumowanie konkursu czytelniczego

W roku szkolnym 2015/2016 nasi uczniowie ze szkoły podstawowej rywalizowali ze sobą w konkursie czytelniczym. Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do czytania książek, a także nauczyć ich czerpania przyjemności ze  spędzania wolnego czasu z lekturą.

Pierwszy etap konkursu polegał na wytypowaniu trzech osób z klasy, które wykazały się najlepszą znajomością treści. W drugim etapie sześć najlepszych osób z równoległych klas rywalizowało ze sobą, wykazując się znajomością lektury oraz umiejętnościami nabytymi w szkole podstawowej – pisali wypracowania, zmagali się z gramatyką języka polskiego, a także udowadniali, że potrafią czytać ze zrozumieniem, wyciągać wnioski, analizować i wykorzystywać wiedzę w praktyce.

Klasa czwarta rozpoczęła swoją przygodę z lekturą pt. „Pinokio”. W początkowych zmaganiach najlepszymi okazali się: Maciej Aksamit (IVa), Zuzanna Nowakowska (IVa), a tuż za nimi Justyna Tomala (IVb) i Karolina Siwiec (IVb).

Kolejny etap należał do Jana Kołodziejskiego (IVa), który okazał się znawcą „Opowieści z Narnii”. Na drugim miejscu znalazł się Karol Radomski (IVb) i po raz kolejny Maciej Aksamit. Ta część konkursu zdecydowanie należała do chłopców!

Trzecią lekturą konkursową, w której wyłoniło się czworo najlepszych czytelników było „Spotkanie nad morzem”. Tym razem wśród najlepszych pojawili się nowi mistrzowie – Emilka Chrustek (IVa), która poznała treść na takim samym poziomie jak Karol Radomski (IVb), następnie Karolina Siwiec (IVb) i Julia Porębska (IVa).

Ostatnim etapem była lektura pt. „Akademia pana Kleksa”, w której zdecydowane prowadzenie objęła klasa IVa – Gabriela Ogiela (IVa), Weronika Jasek (IVa), Maciej Aksamit (IVa) i na trzeciej pozycji przedstawicielka klasy IVb, walcząca dzielnie w każdym etapie z rówieśnikami z IVa – Karolina Siwiec.

Uczniowie klas czwartych pokazali, że czytanie może być świetną zabawą. Ich zapał do pracy jest zdumiewający!

Klasy piąte walczyły o tytuł najlepszego znawcy lektur w czasie Dnia Patrona, rywalizując między sobą o to, kto lepiej zna powieść H. Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Efekt ich pracy zapierał dech w piersiach!

W klasach szóstych rywalizację rozpoczęła powieść Małgorzaty Musierowicz pt. „Opium w rosole”. Historia sześcioletniej Aurelii, która wzbudziła wśród czytelników wiele emocji, okazała się szczęśliwą pozycją dla zwycięzców pierwszego etapu: Małgorzaty Gal i Mirosława Ogieli z klasy VIa oraz Kamila Antosza z klasy VIb.

Kolejny etap konkursu, w którym należało przeczytać inną pozycję z cyklu Jeżycjada – „Kłamczuchę” – pokazał, że doskonałymi czytelnikami są również: Justyna Szczypka (VIb), Vanessa Wierzbicka (VIa) oraz Gabriela Kubik (VIa). Tuż za najlepszą trójką znalazł się Jakub Sowa (VIb), któremu do trzeciego miejsca brakło niewiele.

Ostatnią lekturą w konkursie był „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego. Ten etap wzbudził największe emocje wśród uczestników. Każdy z nich chciał udowodnić, że jest najlepszy. Wygrana bez wątpienia należała do Patrycji Pitali (VIb), która wyprzedziła Justynę Szczypkę (VIb) oraz Gabrielę Kubik (VIa) i Aleksandrę Muchę (VIb).

Konkurs pokazał, że wśród naszych uczniów jest mnóstwo moli książkowych, którzy poza lekturami obowiązkowymi, czytają inne pozycje ze szkolnej biblioteki. Do najlepszych czytelników w klasach szóstych należą Justyna Szczypka i Gabriela Kubik. Tuż za nimi są Patrycja Pitala oraz Vanessa Wierzbicka i Aleksandra Mucha. W klasach czwartych zdecydowanym mistrzem jest Maciej Aksamit, a po piętach depcze mu Karolina Siwiec. Pozostali uczestnicy są o krok od tego, by im dorównać, więc z niecierpliwością czekamy na kolejny rok szkolny i kolejne starcia przedstawicieli równoległych klas!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu!

Irena Kołodziej, Sylwia Puch