Kolędnicy z Turoniem z IIIc

„My Zagórzanie-wybrane tradycje i zwyczaje”

2 lutego 2016r. uczniowie klas 0-III spotkali się, aby wspólnie pożegnać ten najpiękniejszy okres roku kalendarzowego,  który ,,swą nastrojowością, poetycznością, a przede wszystkim gąszczem obrzędów przewyższa wszystkie inne doroczne święta”(Sebastian Flizak).
Uczniowie klasy IIIc przypomnieli swoim młodszym kolegom co to jest kolęda i czym różni się od pastorałki. Następnie przedstawili zagórzański obrzęd kolędy z Żydem, turoniem i gwiazdą. Zagórzanie posiadają bogatą tradycję kolędowania, a zwyczaje te przetrwały do dziś. Do naszej szkoły też przyszli kolędnicy z piękną zagórzańską gwiazdą, Żydem, który uderzając swoim berłem dyrygował przebiegiem kolędy w zagórzańskiej chacie oraz turoniem symbolizującym tura- bardzo mocne zwierzę i według wierzeń Zagórzan zapowiedź dobrego urodzaju i szczęścia w nowym roku. Kolędnicy wraz z młodszą społecznością uczniowską oraz przybyłymi rodzicami śpiewali nasze regionalne kolędy i pastorałki z towarzyszeniem muzyki zagórzańskiej. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych cieszył się turoń. Ukryty pod kocem kolędnik – Łukasz Żmuda doskonale poradził sobie z poruszaniem się w odpowiedniej pozycji i kłapaniem paszczą. W zagórzańskiej rodzinie, którą kolędnicy odwiedzili były ładne dziewczęta ubrane w piękne stroje, wiec Żyd poprosił Gospodarza o zgodę na zabawę. Sam rozpoczął taniec z Gospodynią, a za nim ruszyli w tany kolędnicy z dziewczętami. Na koniec grupa kolędnicza podziękowała za kolędę i złożyła życzenia noworoczne. Zmęczonym małym kolędnikom Rodzice przygotowali w klasie słodki poczęstunek.
Uczniowie klasy IIIc przygotowali ten występ w ramach dodatkowych zajęć dydaktycznych, w czasie których realizowana jest innowacja pedagogiczna „My Zagórzanie-wybrane tradycje i zwyczaje”.

mgr Maria Szczypka

Fotogaleria