Spotkanie z górnikiem w zerówce

Początek grudnia  kojarzy się nie tylko z Mikołajem, ale także z Barbórką – wielkim świętem górników. Ich patronką jest św. Barbara, dlatego właśnie 4 grudnia przypada to święto.

Dzieci z grupy 01 w związku z tym świętem miały okazję bliżej poznać pracę górników oraz dowiedzieć się więcej o Barbórce, dzięki wizycie górnika –   Pana Piotra. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Rodziców chłopców z naszej grupy: Łukasza i Antka. Pan Piotr jest górnikiem w kopalni węgla kamiennego w Jaworznie i pracuje już kilkanaście lat w kopalni. Na spotkanie przybył w mundurze górniczym i przywiózł kilka akcesoriów górniczych – między innymi lampy i szablę górniczą. Pan Piotr z w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, dzieci mogły zobaczyć mundur i czapkę górnika (czako), z dużym zainteresowaniem oglądały lampy górnicze i szablę, którą Pan Piotr otrzymał jako nagrodę.

Zerówkowicze na to wyjątkowe spotkanie również byli przygotowani – na  głowach mieli własnoręcznie zrobione czapki górnicze, pięknie nauczyli się wiersza i piosenki o górnikach oraz przygotowali taniec… i to wszystko w podziękowaniu za wizytę zaprezentowali Gościowi. A Pan Piotr na koniec zaskoczył wszystkich podarunkami dla dzieci i dla zerówki – między innymi kamizelkami odblaskowymi, breloczkami i słodyczami.

To pełne wrażeń spotkanie na długo zostanie dzieciom w pamięci.

                                                                                 wych. grupy 01 – Grażyna Staroń