Szachy w “Jedynce” wciąż budzą zainteresowanie uczniów

To już ponad  23 lata jak szachy przywędrowały do Szkoły Podstawowej nr 1  prowadzone przez  Pana Jana Zapałę, instruktora i entuzjastę tej królewskiej gry. Na  kółku szachowym, niezmiennie  od lat, w każdą środę, pod  czujnym okiem Pana  Jana, już kilka pokoleń uczniów naszej szkoły nauczyło się tej niełatwej umiejętności logicznego myślenia ,cierpliwości i koncentracji.  Adepci tej trudnej gry  z powodzeniem reprezentowali szkołę w turniejach szachowych  na szczeblu powiatowym i wojewódzkim  promując również Miasto Mszanę Dolną. Pan instruktor tak skutecznie popularyzuje tę grę, że  na zajęcia kółka szachowego przychodzi coraz więcej  najmłodszych uczniów ,co bardzo nas cieszy, ponieważ szachiści zwykle z nauką nie mają problemów. Pan Jan Zapała  działa w Małopolskim Związku Szachowy, jest pomysłodawcą i organizatorem Szachowych Mistrzostw Podhala Szkół Podstawowych i Gimnazjów  organizowanych z powodzeniem w „Jedynce” od 22 lat.  Przeważnie w ostatni weekend marca  w murach  szkoły trwają zacięte boje i unosi się duch sportowej rywalizacji. Do szachownicy zasiadają gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej, którzy zjeżdżają do Mszany Dolnej z rodzicami i instruktorami, od Kielc ,Skawiny po Nowy Sącz ,Krościenko, Limanową, Rabkę Zdrój ,Zakopane ,Myślenice ,Wieliczkę i Kraków. Przeszło 90 zawodników. Miasto reprezentują uczniowie szkół miejskich ,którzy mają okazję spotkać się z najlepszymi. Corocznie od 22 lat  możemy liczyć na wsparcie i obecność Burmistrza Miasta  przedstawicieli  Rady Miasta i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na wyróżnienie zasługuje młodzież SU Gimnazjum Miejskiego Nr 1 ,która przy okazji XXII Szachowych Mistrzostw Podhala Szkół Podstawowych i Gimnazjów  – Mszana Dolna 2017, zorganizowała kiermasz charytatywny dla chorego kolegi z Mszany Dolnej. Dziękujemy  organizatorom, rodzicom, uczniom  za przygotowanie  ciast i poświęcony czas oraz uczestnikom za wsparcie akcji. Panu Janowi Zapale życzymy dużo zdrowia ,aby mógł nadal z takim entuzjazmem wprowadzać kolejne pokolenie uczniów naszej szkoły w arkana tej jakże elitarnej i obecnie docenionej  gry.