Kopciuszek XXI wieku

Historię baśniowego Kopciuszka znają wszyscy. Od wielu pokoleń historia tej biednej a szlachetnej dziewczynki wychowuje, wzrusza i bawi. Koło Przyjaciół Biblioteki także sięgnęło do tej baśni i przygotowało przedstawienie pt. „Kopciuszek XXI wieku”. Swoje umiejętności aktorskie uczniowie klasy 1A gimnazjum zaprezentowali przed widzami z klas O – III oraz IV-VI.

We współczesnej wersji macocha to wielka bizneswoman, jej córeczki –  Lola i Zyta niezmiennie zajęte są sobą, natomiast Kopciuszek – Frania  zepchnięta do roli domowej służącej musi wykonywać wszystkie prace. Dzięki  pomocy Cyganki główna bohaterka trafia na bal, gdzie  z gronem wspaniałych gości zatańczy „Makarenę”.

Telefon komórkowy, karta kredytowa, pizza, to rekwizyty, które przeniosły widzów razem z Kopciuszkiem do współczesnego świata. Podobnie zresztą jak muzyka –  a zwłaszcza takie polskie piosenki jak: „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”, „Jak się masz, kochanie”, „Windą do nieba”.

Niezmienne w tej baśni wciąż pozostaje przesłanie, iż „nie szata zdobi człowieka”. Skromność, dobroć, pracowitość zostają dostrzeżone i w odpowiednim momencie nagrodzone. Współczesny „Kopciuszek” tak samo podoba się widzom, dlatego też spotkanie zakończyło się gromkimi brawami i oczekiwaniem na kolejne.

Krystyna Wiewiórka